5 Ağustos 2021 Perşembe 21:42

Soyadlarımız: DUEÑAS - DUENYAS; ZAMERO - ZAMORA; FARHİ; GUAKİL – OUAKİL

Naim A. GÜLERYÜZ Köşe Yazısı
30 Ocak 2019 Çarşamba

DUEÑAS -  DUENYAS

İspanyolca sözlüğe göre dueño/dueña ‘mal sahibi’ anlamına gelir.

Peter Hank’a göre sözcük aynı zamanda ‘soylu bir ailenin evinde kadınların odalarına hizmette bulunan kişi’yi (housekeeper) ifade eden bir meslek adıdır. 

Dueñas İspanya’nın Kastilya bölgesinde Palencia (Palenzuela)ya bağlı, Yahudilerin 13. yüzyıldan beri yaşayıp geliştikleri, bağ-bahçe ve emlak sahibi oldukları bir beldenin adı olarak da görülmekte. 1346 yılında Dueñaslı Yuda, kralın özel hekimiydi. Ancak toplumun kaderi 1348 veba salgınıyla değişti.

Filipinler’in İloilo eyaletinde Dueñas beldesi yer alır. İspanyol kâşif Villalobos’un 1542 yılında bölgedeki iki adaya İspanyol Kralı II. Felipe onuruna Filipin adını verdiği gibi bu beldenin adının da İspanyol denizciler tarafından verilmiş olması kuvvetle muhtemeldir.

ZAMERO - ZAMORA

Ülkenin kuzeybatısında, Portekiz sınırına yakın bir konumunda yer alan Zamora kentinde, engizisyon arifesinde, İspanya’nın en büyük Yahudi cemaatlerinden biri yaşıyordu. Önemli bir Musevi kültürü merkezi olan belde aynı zamanda İbranice basımevlerinin ilklerinden birine sahipti.

Bet Hatfutsot, İbranice/Aramice ‘bülbül’ anlamında zamir (çoğul zamirim) ve şair, şarkı söyleyen anlamında zmiro sözcüklerine de dikkati çekmektedir.

Rav David Sevi ise Tevrat’ta (Bamidbar 13:23) geçen ‘zemora’ (asma dalı sözcüğünün Zamero soyadına en yakın deyim olduğu görüşündedir.

FARHİ

Bet Hatfutsot bu soyadının kökenini Arapça ‘neşe, sevinç’ ifade eden ve aynı zamanda bir kadın adı olan Farha veya İbranice ‘çiçek’ anlamında Perah sözcüklerinde görmekte.

Bu arada az da olsa, Andalusia’da Florenzia veya İtalyada Firenze (Floransa) kent adlarına yapılan yakıştırmalar da mevcuttur.

 GUAKİL – OUAKİL

Ouakil soyadının bir meslek adı olarak, Arapça ‘başkası adına hareket etme yetkisi olan’ anlamında ‘vekil’ sözcüğünden türediği ifade edilmektedir.

 

1 Patrick Hanks and Flavia Hodges, A Directory of Surnames, Oxford, 1988, s.156.

2 dbs.bh.org.il/familyname/

3 Jose Luis Lacave, Guia de la España Judia, Ediiciones El Almendro de Cordoba S:L:,Cordoba, 2000, s.60

4 dbs.bh.org.il/familyname/

5 Rav David Sevi, 25 Ocak 2019 tarihli mesajı.

6 dbs.bh.org/familyname/.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental