27 Ocak 2021 Çarşamba 05:53
2n14

‘Football Leaks’

Rudi DİRİMAN Köşe Yazısı
6 Mart 2019 Çarşamba

2015 yılında kendisine ‘John’ adını veren Portekizli bir genç, kurduğu internet sitesi aracılığıyla futbol dünyasına ait pek çok sözleşme yayımladı. John, Şubat 2016’da elindeki tüm verileri içeren hard diskleri Der Spiegel’e teslim etti. Der Spiegel, verileri European Investigative Collaborations (EIC) gazetecilik konsorsiyumuyla paylaştı. Bu projeyle futbol dünyasındaki rahatsız edici manzarayı ortaya seren çok sayıda haber yazıldı.

John, Der Spiegel’e verdiği röportajda, “Futbolu gerçekten seven ve futbol için sürekli para harcayan taraftarların her şeyin gerçekte nasıl işlediğini öğrenmeye hakkı var. Futbol tamamen kontrolden çıkmış durumda” dedi.

Bu belgeler Der Spiegel ve Blacksea gibi web sitelerinde yayınlanıyor. Futbolun kirli yüzünü bütün açıklığıyla ortaya koyuyor.

‘Football Leaks’ projesi kapsamında incelenen toplam 70 milyon elektronik belge, gazetecilik tarihinin en büyük veri sızıntısını oluşturuyor. Sekiz ay boyunca Avrupa’nın çeşitli medya kuruluşlarından 80 kadar gazeteci bu belgeleri incelendi.

Belgeler aslında tahmin edilen fakat açıkça belirtilmeyen bir sürü gerçeği ortaya çıkarıyor. Manchester City ve PSG gibi şişirilmiş para aktarımlarının nasıl yapıldığını ve offshore hesaplardan kulübe nasıl para aktarıldığını iddia ediyor.

Rusya’nın devlet şirketi Gazprom’un neden Şampiyonlar Ligi sponsoru olduğunu anlamamızı sağlıyor. Lokomotiv Moskova, Dinamo Moskova ve Rubin Kazan’ın Finansal Fair-play konusunda UEFA ile nasıl anlaştığını anlatıyor.

İddialar, birçok kulübün İspanya’da nasıl vergi kaçırdığı, transferler sırasında menajerlerin kulüpleri nasıl borçlandırdığı, kara para akladığını ve nasıl haksız kazanç sağladığını anlatıyor. Bununla ilgili özellikle Cristiano Ronaldo ve Luka Modric üzerinde çok fazla iddia bulunuyor.

Aslında belgelerde Portekizli menajer Jorge Mendes ile ortağı Ahmet Bulut ve onların içerisinde bulunduğu bir çok transferin detayından bahsediyor.

Belgeler ortaya çıktığı zaman, konuyu gündeme getirmesi gereken basın ve yaptırım uygulamasını beklediğimiz Türkiye Futbol Federasyonu konuya sessiz kalmayı tercih ediyor. Fakat isteyenler, theblacksea.eu adresinden hem Türkiye’deki hem de dünyada gündem olan Football Leaks’ten haberdar olabilir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU