23 Ocak 2021 Cumartesi 03:18
2n14

34 yıl sonra gelen şampiyonluk

Rudi DİRİMAN Köşe Yazısı
25 Nisan 2019 Perşembe

Türkiye’de, futbolun ne kadar şiddet ve kavga içerdiğini konuşsak da maalesef Ege’nin karşı tarafında olaylar Türk liginden biraz daha karmaşık ve şiddetli gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz hafta Selanik takımı PAOK 34 yıl sonra Yunanistan şampiyonu oldu. Şampiyonluk hikâyesine geçmeden önce kısaca PAOK’un geçmişine bakmak istiyorum. PAOK’un ilk temelleri 1875’te İstanbul’da Pera’da başladı. Resmi olarak 1926’da Selanik’te Türk-Yunan savaşından kaçanlar tarafından Selanik’te kuruldu.

PAOK Futbol Kulübünün tarihi boyunca en büyük başarısı 1976 ve 1984 yıllarında Yunanistan şampiyonu olması olarak tarihe geçti. Altı kez Yunanistan kupasını aldı, ancak UEFA kupasında ise çeyrek finalin ötesine geçemedi.

PAOK kulüp tarihi 2012’de Rus iş adamı İvan Savvidis’in kulübü satın alması ile değişir. Savvidis, Putin’e yakınlığı ile bilinen, aynı zamanda Rus parlamentosunun görev alan bir milletvekili.

Yunanistan’da Olympiakos, AEK ve Panathinaikos, Atina takımları olarak ligi adeta domine etmiş durumdalar. 83 yıllık lig tarihinde sadece yedi kez Atina dışından bir takım şampiyon olabilmiş. Geçtiğimiz 21 yıla baktığımızda, 19 Olympiakos şampiyonluğu var. Ayrıca 2015’ten itibaren, Olympiakos Başkanı Marikanis başta olmak üzere, bir sürü futbol adamı hakkında şike iddiası ortaya çıktı.

2015’te Savvidis PAOK’un 10 milyon Euro borcunu devlette ödeyerek kulübü borçtan kurtardı. Böylece PAOK ve Savvidis aslında bir sürü şike davasının olduğu, borç batağına düşmüş Yunan ligi için bir çıkış noktası olarak görülmeye başlandı. Hem de Atina dışından Selanik’ten şampiyonluğa oynayan bir takım kurmaya başladılar.

2015’te Igor Tudor PAOK’un başına geldi, fakat sadece bir yıl takımın başında kalıp, Türkiye’de Karabük ile anlaşma imzaladı. PAOK Mayıs 2017’de Yunanistan kupasını aldı.

Mart 2018’de AEK maçında 90. dakika PAOK öne geçti. Fakat hakem ofsayt gerekçesi ile gölü iptal etti. Şampiyonluk yarışında son dakika atılan bu gölün iptal edilmesi şampiyonluğunda elden gitmesi anlamına geliyordu. Savvidis sahaya inerek hakemin üzerine yürüdü. Durumun en enteresan yanı Savvidis’in belinde silahla sahanın ortasında dolaşmasıydı.

Sonuç olarak maç iptal edilir, PAOK’un 3 puanı silinir, ayrıca AEK maçında hükmen mağlup sayılır. Böylece şampiyonluk elden gider. Aynı yıl Yunanistan kupasını AEK’ya karşı kazanmaları onlar için en büyük başarı olur. Yunan liginde, ilk yabancı hakem David Fernández Borbalán bu maçta görev almıştı.

Geçen hafta 34 yıl sonra PAOK Levandeiako’u 5-0 yenerek şampiyonluk hasretine son verdi. Atina dışına taşınan bu şampiyonluğun Selanikliler için önemi çok büyük. Ayrıca geçen yıl yaşanan olaylardan sonra bu şampiyonluğun daha kritik bir anlamı var onlar için…

Şimdi Yunanistan’da konuşulan PAOK’un bu çıkışı yeni bir başlangıcın ilk adımı olabilecek mi? Bunun görmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Fakat şampiyonluk kutlamaları 34 yıl sonra gelen şampiyonluğun Selanik sokaklarında çılgınca kutlandığını gösteriyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU