23 Ocak 2021 Cumartesi 04:54
2n14

Spor belgeseli önerileri ve Maradona

Rudi DİRİMAN Köşe Yazısı
19 Haziran 2019 Çarşamba

Fırsat buldukça, farklı temalar üzerinde beslendiğim popüler kültür kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyorum. Fakat sonunda hep bir spor temalı belgesel, film veya kitap içerisinde kendimi buluyorum. Özellikle spor konulu biyografiler ve belgeseller en çok ilgimi çeken içerikler oluyor.

Uzun süredir seyrettiğim spor temalı belgeselleri bu köşede listelemeyi planlıyordum fakat bir türlü fırsat bulamadım. Geçen hafta Diego Maradona’nın belgesel filmi sinemalarda gösterime girince ben de spor temalı ufak bir liste yapmaya karar verdim.

Öncelikle, gösterime girecek Maradona filmi için ufak bilgi vermek isterim. Film Yönetmen Asif Kapadia tarafından çekilmiş. Kapadia, aynı zamanda bugüne kadar izlediğim en iyi spor temalı belgesel olan ‘Senna’nın da yönetmeni. Aslında sinema dünyasını yakından takip edenler, Asif Kapadia ismini 2015 yılında ‘Amy’ ile aldığı Oscar Ödülünden biliyordur… Dolayısıyla henüz ülkemizde gösterime girmemesine rağmen heyecanla seyretmeyi planladığım Maradona filminden beklentim çok yüksek.

Spor temalı belgesel tavsiye listeme geçmek isterim:

1.Boby Robson (Netflix - 2018): Basit bir takım olan Ipswich Town’un nasıl doğru yönetimle UEFA Kupasını aldığını, bir teknik direktörün sadece futbol bilgisi ile değil mental olarak da futbolcuları nasıl etkilediğini anlatan bir belgesel. Ufak bir not; Robson, 86’da Tanrı’nın elinden gol yiyen İngiltere’nin başındaydı. Robson, bugüne kadar Ronaldo, Guardiola ve Mourinho gibi futbol adamlarına katkılarından dolayı “Hocaların hocası” olarak anılıyor. Robson’ın hikâyesini seyretmenizi tavsiye ederim.

2.Maradona By Kustarica (2008): Ünlü yönetmen Emir Kustarica tarafından çekilen film, vizyondaki Maradona filmi öncesi farklı bir alternatif. Özellikle Diego’nun siyasetle ve siyasetçilerle ilgisini anlatan, Maradona’nın ağzından pişmanlıklarını seyredilebileceğiniz, bildiğiniz hikayeyi farklı açıdan görmenizi sağlayacak bir film. Filmin sonunda Diego’nun şarkısı oldukça anlamlı.

3.The Two Escobars: Daha önceden de yazmıştım, bu filmi Netflix’te yayınlanan Escobar’dan sonra izlemiştim. Netflix’in Pablo Escobar hikâyesini aslında sadece tek taraflı gösterdiğini, Meksika halkının olaya çok farklı baktığını bu film sayesinde anladım. Tabii ki 94 Dünya Kupasında hayatını kaybeden Andres Escobar ile Pablo Escobar arasında bağlantıyı anlatan müthiş bir hikâye.

4.Formula 1 Drive to Survive (Netflix - 2019): Yıllardır seyrettiğim Formula 1’e bakış açımı değiştiren belgesel diyebilirim. On bölümde bir sezonun hikâyesini, sürücülerin arka planda yaşadıkları hikâyelerle beraber anlatıyor. En üst seviyedeki sürücüleri değil, daha çok orta seviyedeki hikâyeleri anlatması belgeseli daha da başarılı hale getirmiş.

5.Forever Pure: Belgesel, Rus başkanın, Yahudi olmayan iki futbolcuyu Beitar Jerusalem’e transfer etmesi ile başlıyor. Gerçek görüntülerle anlatılan bir hikâye, çok iyi işlenmiş farklılıkları gösteren bir belgesel.

Favori listem bu şekilde. Eğer sizin de çok beğendiğiniz spor temalı belgeseller varsa lütfen bizimle paylaşın. Spor belgesel takipçisi olarak hem yönetmenin başarılı olmasından hem de oldukça tanıdık bir hikâyenin işleniyor olmasından dolayı ‘Maradona’ belgeselinden beklentim oldukça yüksek. Gerçi herkesin bildiği bir hikâyeyi tekrar anlatmak oldukça zordur. Umarım ünlü yönetmen bunun üstesinden gelmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=nE1kCWzciLs


 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU