21 Ekim 2021 Perşembe 15:53
Op Dr Mücteba Gündüz

Ada’daki tamirciler

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
3 Temmuz 2019 Çarşamba

Okulların geç kapanması, seçimler derken Adalar’da yaz sezonunun açılması haziran sonunu buldu.

Evimiz önceden temizletildi. Birkaç gün sonra buzdolabını doldurduk, kalan eksikleri giderdik. Artık istediğimiz zaman taşınabilirdik.

↔↔↔

Adet üzere, her sene yazlık evlere girildiğinde beklenmedik bilumum arızalar / tamiratlar ortaya çıkar. Çoğu evde benzer sorunlar yaşandığı için tamirci ustalarımı bulmak da ayrı bir derttir.

Ev temizliği yapıldığı sırada yardımcımız çocukların odasındaki panjurun ipinin koptuğunu söyledi. Çok üstünde durmadım, “Bir ip sonuçta, değişir” diye düşündüm. En önemlisi çamaşır ve bulaşık makineleri çalışıyordu. Bir dert eksilmişti.

Taşındıktan sonra, ‘panjurun ipi neymiş’ diye baktık. İp filan değil, mekanizmayı panjura bağlayan kayış kopmuştu. Hemen Pimapen’ci dostumuzu aradık. Eski bir tanıdığımız olduğu için fazla bekletmeden geldi. Sonuç olarak, panjurlar yapılalı bir hayli zaman olduğu için kayışlar çürümeye başlamıştı. Panjur tamir edildi. El değmişken evin diğer panjurları kontrol edildi. Ve hepsinin kayışı tek tek değişti. Çalışma esnasında çıkan pisliği anlatmam mümkün değil.

Bir günümüz böyle geçti…

↔↔↔

Ertesi gün koridorda yürürken banyo kapsının önünde bir su birikintisi gördüm Eyvah! İçeri baktım, neredeyse göl… Bağlantı borusundan şırıl şırıl su akıyordu. En iyisi kapıyı kapatmaktı. Ustamız Kartal’daydı. Gelmesini bekledik. Bu da halloldu. Tabii evin diğer tarafı da battı.

Her nedense şansımıza gözle görülmeyen ama birdenbire peydah olan birkaç arıza daha çıktı. Kısacası Ada’ya geldik ama usta beklemekten kapıdan çıkamadık.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR