21 Ekim 2021 Perşembe 15:58
Op Dr Mücteba Gündüz

Yaz biterken

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
4 Eylül 2019 Çarşamba

Bütün yaz ıspanak yememe rağmen, çarşıda pırasa ve kereviz görünce, içim bir tuhaf oldu. Yoksa kış erken mi gelecek?

Balık avlama yasağı bitti. Adalılar dört gözle palamut akınını bekliyor.

↔↔↔

Yaz biterken dediler ki…

Büyükada’ya gelmekten vazgeçip Çeşme ve Alaçatı’ya akın edenler yüzünden İzmirliler huzur bulmak için Sakız Adasında ev kiralamışlar.

Deniz otobüslerinin sefer sayısını azaltması, her gün işe gidip gelenlerin hayatını zorlaştırınca, genç ebeveynler okulların açılmasını beklemeden şehre taşındılar. Yaz tatilinin 3 – 4 ay olduğu dönemlerde şehir hatları vapuruyla gidenler ise hiç şikâyet etmediler. Değişim rüzgârları çok hızlı esti. Kimse fazladan sıkıntı istemiyor.

↔↔↔

Büyükada, 16 Eylül – 10 Karım 2019 tarihleri arasında tekrar canlanacak. Zira ‘7. Kıta’ başlıklı 16. İstanbul Bienali’nin bir ayağı Büyükada’da gerçekleşecek. Toplamda, 26 ülkeden 57 sanatçının eserleri sergilenirken tarih boyunca farklı kültürleri bir araya getiren Büyükada’da üç mekân kullanılacak. Bunlar, Anadolu Kulübü, Mizzi Köşkü (Nizam’daki Al Palas) ve eski kaymakamlık binası, diğer adıyla Hacopulo Köşkü. Gelecek sanatçılar için aylar öncesinde Kulüp’te odalar ayrıldı. Bienal, insanların sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara, güncel sanat çalışmalarına yer vererek sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açmayı hedefliyor.

Şehirde Pera Müzesi ve Haliç Tersane’de yer alacak diğer eserler, mekân açısından son dakika değişikliğine uğradı. Tersane henüz açıklanmayan bir mekânla yer değiştirecek.

↔↔↔

Bu kış soğuk mu geçecek, demiştim. Öyle olacak sanırım. Beklenen zamlar arasında yüzde 30’la başı çeken doğalgaz artışı, ısınma açısından biraz daha dikkatli olunmasını gerektirecek. Çarşıdaki pırasa ve kereviz önümüze daha çok sıcak bir çorba olarak gelecek sanki…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR