20 Ekim 2021 Çarşamba 13:07
Op Dr Mücteba Gündüz

Muzip bir gülümseme

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
18 Eylül 2019 Çarşamba

Ada’da giderek azalan tanıdıklardan biri yanıma geldiğinde ilk soracağı soruyu baştan bilirim: “Ne zaman iniyorsun?” Malum sonbaharda Ada’dan ‘inilir’, yaz başında Ada’ya ‘çıkılır’. Şehre ‘dönmek’ veya Ada’ya ‘gitmek’ gibi bir dil alışkanlığımız yoktur. Sanırım bu Adalar’da yaşayanların ortak söylemleri.

↔↔↔

Nişantaşı, Güzelbahçe Sokağında ne zaman aşina bir yüzle karşılaşsam içimden ‘hayrola’ diye geçiririm. Zira rastladığım kişilerin yöredeki sağlık kuruluşunda ya yakın hastaları vardır ya da hasta ziyaretlerine gitmişlerdir. Böyle durumlarda fazla soru sormamaya dikkat ederim.

↔↔↔

Bu sene ne yazık ki, çok sık hastane ziyaretlerim oldu. Geçenlerde Ada’dan ‘inip’ Nişantaşı’nda hastaneye gitmek için taksiye bindim. Sokağın köşesindeki büfenin önünde inip yürümeye başladım. Birkaç adım attıktan sonra bir boşluk hissettim. Çantamı takside bırakmıştım… Soğukkanlı olmaya çalıştım. İlk aklıma gelen kredi kartlarım oldu. İptal ettirmek için telefon da yoktu. İçindeki diğer eşyaları düşünmedim bile. Birden trafiğin durduğunu fark ettim. “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” diyen büyükbabamı hatırladım. Yetişmek ümidiyle koşmaya başladım. Şans eseri taksiyi yakaladım. Hızla cama vurdum. Şoför kapıyı açtı ve çantamı aldım. Böylece insanların çantalarını neden çapraz taktıklarını daha iyi anlamış oldum.

↔↔↔

Geçmişe dönük yaşamayı sevmem. Oysa zaman geliyor, anılar gözünüzün önünde beliriyor. Dayım bu yaz çok sevdiği Büyükada’sına gidemedi. Uzun süren rahatsızlık dönemini evde ve hastanede geçirdi. Sonunda huzura erdi. Yaşamı boyunca yaptığı iyilikler, yardımseverlikler gibi birçok güzel sıfat söyleyebilirim. Öte yandan onunla paylaştığım güzel anılar, benim için bir o kadar anlamlı. Çoğu çocukluk günlerime dayanır.

Zamanı, kışları altlı üstlü oturduğumuz Teşvikiye, Başarı Apartmanı, yazları ise Büyükada’da Malül Gazi No: 26’daki büyük bahçeli evimizde dondurdum. Onu hep bu mekânlarda, yüzünde muzip gülümsemesiyle hatırlayacağım.

Toprağın bol olsun Elio.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental