23 Ocak 2021 Cumartesi 10:35
2n14

Sevmenin yaşı yok!

Avram VENTURA Köşe Yazısı
25 Aralık 2019 Çarşamba

Kimi yaşanmış ya da kurgusal öyküler vardır, unutmuş olsam da, bir olayın tetiklemesiyle olmadık bir anda aklıma düşerler. Nitekim bir gazetede, birlikteliklerinin yetmişinci yılını kutlayan eşlerin söyledikleri sevgi sözlerini okurken, bir süre boş gözlerle bilgisayarın ekranına takılıp kalmışım. Sonradan şu sözcükler geldi dilimin ucuna:

Sevmenin yaşı yok!

Johann Wolfgang Von Goethe’yi Alman edebiyatının ünlü bir şairi, yazarı ve düşünürü olarak biliyoruz. Doğu edebiyatından, daha çok Hâfız’dan esinlenerek yazdığı Batı-Doğu Divanı kitabı, yazarını farklı bir yönüyle tanımamızı sağlıyor. Nitekim çevirisini Gürsel Aytaç’ın yaptığı bir şiirinde bu klâsiklere karşı eğilimini şöyle dile getiriyor:

“Bu şiir ve üslupla

Yine Hâfız’ın yanındayız.”

Çok uzatmadan bu ünlü düşünürü niçin anımsattığıma gelelim: sözlerimin başında, sevmenin yaşı yok, diyordum ya…

Hâfız’ın, biçem ve konularına öykünerek yazdığı bu şiirlerin birinde, Goethe okuruna şöyle sesleniyor:

“Ey neşeli ihtiyar;

İçini karartmak istemeyeceksen

Seveceksin;

Saçların beyazlaşmışsa da.”

Çevremde gördüğüm, televizyonda izlediğim ya da kitaplarda karşılaştığım bu konunun, Goethe’nin dizelerinde dile geldiğini görünce paylaşmak istedim. Kuşkusuz kimsenin bilmediği yeni bir şey değil, ancak anımsatmaktan da keyif aldığımı söylemeliyim. Sanırım benim gibi birçoğumuzun, yeri geldiğinde bu konuda söyleyecek bir sözü olacaktır.

Nitekim saçları ağarmış, belleri bükülmüş, hayatlarının sonbaharında hâlâ birbirlerine sevgiyle bakan eşleri gördüğümde doğrusu imreniyorum. Birlikte geçirdikleri uzun yıllar boyunca aşındırmak bir yana, daha da güçlenen sevgileriyle, o insanların hayata daha sıkı sarıldıklarını düşünüyorum. Onları izledikçe sevmenin, sevginin yaşı yok, diyorum.

Sevgidir Yaşayan, benim yayımlanan ilk şiir kitabımın adı. Aynı adlı şiirimden birkaç dizeyi paylaşmak istiyorum:

“Toprağı işleyen sevgi

Hamtaşı yontan mermere can veren

Tohumdan toprağa bir ömür

Kişi sevdikçe insan

Sevildikçe insan”

Evet, yaşayan yalnızca sevgi! Yaşsız, zamansız…

Özellikle çıkarlarla birlikte maddesel değerlerin her alanda öne geçtiği, hoşgörü sınırlarının giderek daraltıldığı, insanların birbirlerine katlanmakta zorlandıkları günümüzde, sevgi kavramını ne kadar sorgulasak da, yeterli olmayacağını düşünüyorum. Baktığımızda, yüzyıllar boyunca bu konuda kaleme alınmış, sayısız yazı ve kitap bulabiliriz. Yaşanmış olaylardan kurgulanmış öykülere, romanlara, söylencelere kadar… Her birinde sevgiyi bir başka yüzüyle görüyor, bu duygunun yansımalarını olduğu kadar, insanları ve onların hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlamaya çalışıyoruz.

Dileyelim ki sevgi, son soluğumuzu verinceye kadar, hiç eksilmesin yaşantımızdan!

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU