27 Ocak 2021 Çarşamba 07:35
2n14

COVID-19 günlerinde futbol

Rudi DİRİMAN Köşe Yazısı
24 Mart 2020 Salı

Korona virüs yüzünden hayat adeta durmuş durumda. Bir süre de, bu şekilde hayatımıza devam edeceğiz gibi gözüküyor. Futbolun durduğu bugünlerde size popüler kültür tarafında futbol dolu günler geçirmenizi sağlayacak birkaç tavsiyem olacak. Futboldan uzak da olsak en azından farklı popüler kültür ürünleri ile az da olsa futbolu veya çeşitli spor konuları ile zamanınızı daha keyifli geçirebilirsiniz.

Film-Belgesel: Netflix’te futbolun bulan İngilizlerin ilk profesyonel hayata geçmelerini anlatan ‘The English Game’ hem sınıf farklılıklarını hem de 19. yüzyılda Britanya'nın sanayileşme dönemini hem de futbol kültürünü anlatıyor.

Formula 1: ‘Drive to Survive’ filminin ilk sezonu seyretmiştim buna da yeni başladım. Formula 1’in karmaşık dünyasını ve podyumun arka tarafını çok güzel bir şekilde özetliyorlar. Son zamanlarda oldukça karmaşıklaşan bu sporu anlamak için oldukça iyi. Özellikle Ferrari ve Mercedes takımlarının dışında neler olduğunu öğrenmek isterseniz tavsiye ederim.

Naim: Türk spor tarihinin belki de en büyük başarılarına imza atan Naim Süleymanoğlu’nun perde arkası hikayesi mutlaka öğrenilmesi gereken, hayatla ilgili çok güzel dersler veren bir film. Sonrasında Youtube’dan tekrar videoları ile o anların gerçek görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Mobil Oyun: First Touch Games Ltd’in ‘Score Match’ ve ‘Score Hero’ isimli iki oyunu bulunuyor. Hero daha eski bir oyun. Eğer daha önceden oynamadıysanız, mutlaka tavsiye ediyorum. Futbol dünyasının efsane olan gollerinin tekrarını mobil oyunda atmaya çalışıyorsunuz. Eğer o golü daha önceden seyrettiyseniz bu sizin için tabii ki büyük avantaj oluyor. Score Match gerçek rakiplere karşı sırayla beraber oynadığınız bir oyun yine aynı oyun mekanizması ile beraber. Takım, diziliş ve futbolcularının yeteneklerine göre oyunda ilerleyen biliyorsunuz. En büyük eksik yönü, oyunda defans ve gol yememek adına çok fazla yapabileceğiniz bir şey yok.

Bir başka tavsiye, Five Aces Publishing Ltd.’in ‘Manager’ oyunu neredeyse bugünlerde telefonun elime yapışmasına neden oluyor. Oyun isminden de anlaşıldığı gibi bir menajerlik oyunu takım ve transferleri yaptıktan sonra maç sırasında oyuna dahil olabiliyorsunuz. Oyuna dahil olduğunuz oyun mekaniği biraz Commodore64 ‘Sensible Soccer’ tadında. İşte beni oyuna en çok bağlayan bu oldu, biraz nostaljik bir yanı var açıkçası. Ayrıca yine bu firmanın ilk oyunu ‘New Star Soccer’ yeni kariyer kuran at yarışı oynayan bir futbolcunun hikâyesini yönetiyorsunuz. Grafikler çok iyi olması da hikâye çok iyi kurulmuş durumda.

Kitap: Geçenlerde yine bu sayfada yer verdiğim Prekazi’nin hayatı sadece futbol üzerine değil, karakterin bir insanın başarısındaki önemini anlatıyor. Kitap okumak isteyenler için güzel bir tavsiye.

Lego: Bonus olarak isteyenler Lego yapabilir. Lego ilk defa bir futbol stadyumunun özel serisini çıkardı. Manchester United’ın efsane stadı Old Trafford’u artık Lego olarak yapabileceksiniz. Hem zaman geçirmek için güzel bir fırsat aynı zamanda dekorasyon olarak da müthiş.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU