16 Mayıs 2021 Pazar 09:55
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Dünyanın COVID aşısıyla tanıdığı bir isim: Pfizer CEO´su Albert Bourla

Elda SASUN Köşe Yazısı
13 Ocak 2021 Çarşamba

Pandemi günlerinin başından itibaren, COVID aşı araştırmalarıyla ismi sık sık gündeme gelen, uluslararası ilaç firması Pfizer’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Albert Bourla, insan sağlığı üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olmak için gereken bilimsel ve ticari inovasyonları yönlendirmeye odaklanarak, hastaların yaşamlarını değiştirmeye yönelik hedeflere liderlik ediyor.

1961 yılında Yunanistan’ın Selanik şehrinde dünyaya gelen Dr. Albert  Bourla, Holokost’tan kurtulan Sefarad bir ailenin oğlu.

Albert, Pfizer’de 25 yılı aşkın bir süredir, üst düzey küresel pozisyonlarda, çeşitli ve başarılı bir kariyer inşa etti. Pfizer kariyerine, 1993 yılında Hayvan Sağlığı Bölümünde Yunanistan Teknik Direktörü olarak başladı. 2001 yılında Pfizer’in Global New York Merkezine taşınmadan önce, Avrupa çapında hayvan sağlığı alanında artan sorumluluklar üstlendi. Şubat 2016'dan Aralık 2017'ye kadar, Tüketici Sağlığı Hizmetleri, Enflamasyon ve İmmünoloji, Dahili Tıp, Onkoloji, Nadir Hastalıklar ve Aşılar iş gruplarından oluşan Pfizer Innovative Health bölümünün başkanlığını yürüttü. Albert, Ocak 2018'den CEO olarak atandığı Ocak 2019’a kadar, şirketin ticari stratejisini, üretimini ve küresel ürün geliştirme işlevlerini denetlemekten sorumlu Operasyon Direktörü (COO) olarak görev yaptı.

Başarılı CEO, geçtiğimiz ayın başında Washington’da İsrail Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Hanuka Bayramı kutlamasına katıldı. Dr. Bourla, bayram dolayısıyla düzenlenen mum yakma törenine katıldığında, Pfizer aşısının ABD genelinde kullanımı için onay almasından sadece birkaç gün geçmişti.

Albert Bourla'yı takdim eden İsrail’in ABD Büyükelçisi Ron Dermer, ailesinin Selanik’te, Nazilerin işlediği dehşetten sağ kurtulan, birkaç Yahudi arasında yer aldığını belirterek, CEO’nun Holokost'tan kurtulanların oğlu olduğuna dikkat çekti. “Nazilerin milyonları öldürmesinden yetmiş beş yıl sonra, Dr. Bourla bugün milyonları kurtarmak için yarışlara liderlik ediyor” diyen Dermer, Pfizer'a COVID-19 aşısı geliştiren ilk şirket olduğu için övgüde bulundu.

Hanuka mumlarını yakmadan önce kısa bir açıklama yapan Bourla ise, Hanuka'nın “sıkıntı karşısında büyük bir kararlılığın hikayesi” ve aynı zamanda “mümkün olmayanı mümkün kılma hikayesi” olduğunu ifade etti.

Albert Bourla, veteriner hekim. Aristoteles Üniversitesi Veteriner Fakültesi Üreme Biyoteknolojisi Doktorasına sahip. 2020'de Institutional Investor dergisi tarafından ilaç sektöründe Amerika'nın en iyi CEO'su seçildi. The Partnership for New York City'nin yürütme komitesinde, birden fazla kurulda (Pfizer Inc., The Pfizer Foundation, PhRMA ve Catalyst) yönetici. ABD Uluslararası Ticaret Konseyi heyetinde yer alan Dr. Bourla birçok konseyin de üyesi…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ