20 Nisan 2021 Salı 03:50
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Yeni Cevher: Mustafa Muhammed

Vedat LEVENT Köşe Yazısı
3 Mart 2021 Çarşamba

Galatasaray’ın Mustafa Muhammed transferi, gerçekten “Scouting nasıl yapılır 101” dersinde örnek olarak okutulacak cinsten. 28 Kasım 1997’de (şu an 23 yaşında) Gize’de doğan Muhammed, futbol kariyerine 13 yaşındayken Dina Farms takımıyla başladı. Ardından Wadi Digle takımında oynadı. Genç futbolcu 2015 yılında henüz 18 yaşına yeni girmişken Mısır’ın iki büyük kulübünden birisi olan Zamalek’e transfer oldu.

Mustafa Muhammed, 2019 U23 Afrika Uluslar Kupasında şampiyon olan Mısır'ın kadrosunda yer aldı ve turnuvayı gol kralı olarak tamamladı. U23 Uluslar Kupası, onun uluslararası alanda ilk parladığı andı. Mısır'ın ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada şampiyon Mısır olmuş, Mustafa Muhammed ise dört golle turnuvayı gol kralı olarak tamamlamıştı.

İşte bu anı yakalamak önemliydi. Bunu Galatasaray yaptı. Zira Muhammed, buradaki performansı ile turnuvayı canlı takip eden tek Türk ekibi olan Galatasaray scout ekibinin transfer raporlarına girdi.

Aslında transfer çalışmalarının devamında James Bond macerasında yakın bir hikâye var; siyasi sıkıntılar, Fenerbahçe ve St. Etienne’in devreye girmesi, askerlik sorunu ve akabinde Mısır ordusunun doğrudan olayı çözmesi… Neticede Galatasaray cephede savaşı kazandı ve 2020-21 sezonu ara transfer döneminde 1,5 yıllığına satın alma opsiyonlu olarak oyuncuyu kiraladı. Sözleşmeye göre 31 Aralık 2021 tarihine kadar 4 milyon dolar ödemesi halinde oyuncunun bonservisine de ayrıca sahip olacak.

Satın alma opsiyonuyla 1,5 yıllığına kiralanan Muhammed'in, henüz ilk maçlarında sergilediği performans sonrası (6 maçta 6 gol) Galatasaraylı taraftarların içini endişe kaplamış durumda. Zira cephede kazandıklarını masada kaybetmek istemiyorlar, nitekim akıllara hemen Alexander Sörloth'un Trabzonspor'dan ayrılışı geliyor.

Dolayısıyla Galatasaray’da taraftar cephesi hemen harekete geçilip Muhammed'in bonservisinin alınmasını istiyor. Galatasaray yönetim cephesi ise satın alma opsiyonuyla yaptıkları kiralama sözleşmesine güveniyor.

Zamalek'e yakın Mısırlı gazeteci Sarah Abdelbaky, yaklaşık 1 milyon takipçili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Zamalek ile Galatasaray arasında yapılan sözleşmede dikkat çeken bir detaydan bahsetti.

Sarah Abdelbaky'ye göre Zamalek, Galatasaray'ın satın alma opsiyonundaki fiyat olan 4 milyon dolardan yüksek bir teklifi bir başka takımdan alması halinde bu rakamı Galatasaray'ın önüne koyacak ve Sarı-Kırmızılı takımın Muhammed'in bonservisini bu fiyattan almasına öncelik tanıyacak. Habere göre Galatasaray yeni fiyatı kabul edip Muhammed'in bonservisini 4 milyon dolardan yüksek bir fiyata alması halinde Zamalek'e ödemeyi kabul ettiği sonraki satıştan yüzde 15'lik pay da iptal olacak.

Abdurrahim Albayrak ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir sohbet toplantısında 1 Temmuz 2022 gününe kadar 4 milyon doları Zamalek'e yatırmaları halinde Muhammed'in bonservisini alabileceklerini, o tarihe kadar başka bir kulübe gitmesinin söz konusu olmadığını ifade etmişti.

Vedat Muriqi, Fenerbahçe'den Lazio'ya 18,5 milyon Euro, Sörloth ise Leipzig'e 20 milyon Euro karşılığı transfer olmuştu. Galatasaray camiası, Muhammed'in bonservisi alındıktan sonra, bu rakamların çok daha üstünde bir transfere imza atabileceğini düşünüyor.

Netice olarak içinde bulunduğumuz dönem ekonomik olarak kulüpleri çok zorluyor. İyi transferler el yakıyor. Kulüplerin gelirleri her açıdan gittikçe azalıyor. Bir de ulusal ve uluslararası alanda sportif başarı da gelmeyince gelirler çok daha hızlı bir şekilde eriyor. Bu bir sarmal… Bir kısır döngü…

Bu sarmaldan çıkmanın yollarından biri iyi bir scout ekibi kurup cevherleri henüz keşfedilmeden bulmak. Aynı borsa gibi… Zira borsada esas para da daha önce keşfedilmemiş olana, kimsenin bilmediğine yatırım yapılarak kazanılır.

Nitekim oyuncunun adı büyüklerin radarına bir girdi mi sonrasında büyük paralar konuşulur ve masa oyunları başlar. Durum masaya henüz gelmeden, doğru bir plan yapıp çıkabilecek sorunları öngörerek önlemleri önceden almak gerekir. Zira bir kere çok sıfırlı rakamlar konuşulmaya görsün, o zaman kimse kontrat, verilmiş söz vs. tanımaz.

Galatasaray bir cevher keşfetmiş ve yoğun uğraşlar sonucu bu cevheri kadrosuna başarılı bir şekilde katmıştır. Şimdi elini çabuk tutmalı ve bu Muhammed’in bonservisini almalıdır.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ