24 Temmuz 2021 Cumartesi 06:47
Radisson

Teknik direktör belirsizliği

Derya CERASİ Köşe Yazısı
16 Haziran 2021 Çarşamba

Geçtiğimiz sezon şampiyonluk mücadelesi veren ‘Üç Büyükler’, teknik direktör anlamında belirsizlik yaşıyor. Fenerbahçe ve Galatasaray seçimi beklerken, Sergen Yalçın yönetiminde şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş ise henüz kendisi ile sözleşme uzatmadı.

Seçim Süreci

Pandemi nedeniyle kulüplerin belirledikleri tarihlerde seçimi gerçekleştirememesi, yapılanma sürecini de sekteye uğrattı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç seçimde tekrar aday olacağını açıkladı. Ancak teknik direktör konusunda seçim tarihini işaret etti ve o dönemde belli olacağını belirtti. Her ne kadar Eyüp Yeşilyurt gibi bir başkan adayı daha olsa da, Ali Koç’un başkanlığa devam edeceği neredeyse kesin. Eski teknik direktör Erol Bulut’un görevine sezon içerisinde son verilmiş ve Emre Belözoğlu ile devam edilmişken; yeni teknik direktörün henüz belli olmaması, bu süreçte geç kalındığını gösteriyor.

Ali Koç’un Teknik Direktör Tercihi

Ali Koç ayrıca yerli aday kalmadığını ve yabancı bir teknik direktör ile çalışacağını açıkladı. Türkiye Ligi için yabancı teknik direktör tercihinin ne kadar doğru olduğu ise ayrı bir tartışma konusu. Yabancı bir teknik direktörün kazandığı en son şampiyonluk 2006-2007 sezonunda Fenerbahçe ile Zico’ya ait. O sezondan sonraki tam 14 sezonda ise Türk teknik direktörler şampiyonluğa ulaşmış. Şampiyonluk yaşayan yabancı teknik adamlar arasında ise Türkiye’yi çok iyi tanıyan Christoph Daum, Mircea Lucescu, Gordon Milne gibi isimler ağırlıkta. Dinamiklerin farklı olduğu, takımların oyun yapısının diğer liglerden farklı kurgulandığı bu ligde yabancı teknik direktörlerin başarılı olması zor görünüyor. Roberto Mancini, Luis Aragones, Bernd Schuster gibi bugüne kadar Üç Büyükler’i çalıştıran ancak şampiyonluğa ulaşamadan ayrılan birçok ünlü isim sayabiliriz. Milli Takım’ın başında bulunan Şenol Güneş, Başakşehir ile şampiyonluğa ulaşan Okan Burak gibi isimler pekala Fenerbahçe’de göreve gelebilir ve başarılı da olabilirlerdi. Geçmişte Trabzonspor’un başındayken Fenerbahçe ile sorunlar yaşamış olsa da Şenol Güneş’in Fenerbahçe’den gelecek bir teklifi reddetmeyeceğini düşünüyorum. Aynı şekilde Okan Buruk da Çaykur Rizespor’un başında kendini kanıtlamış ve Başakşehir ile şampiyonluğa da ulaşarak bu tecrübeyi yaşamış bir teknik adam.

Galatasaray-Fatih Terim ve Beşiktaş-Sergen Yalçın

Galatasaray’da ise seçimde daha fazla aday ve dolayısıyla daha çok belirsizlik bulunuyor. Mevcut beş başkan adayından dördü Fatih Terim ile yola devam edeceğini belirtse de Fatih Terim’in bazı şartları olacağı kesin. Seçilmeleri halinde Metin Öztürk, İbrahim Özdemir, Eşref Hamamcıoğlu ve Burak Elmas’ı bu nedenle zorlu bir süreç bekliyor. Diğer başkan adayı Yiğit Şardan ise yabancı teknik direktör ile yola devam edeceğini açıkladı. Şampiyonlar Ligi elemeleri nedeniyle sezonu erken açacak Sarı-Kırmızılılar’da çözülmesi gereken en öncelikli madde olarak öne çıkıyor.

Sezonu şampiyon tamamlayan Beşiktaş ise sözleşmesi sona eren Sergen Yalçın ile henüz yeni sözleşme imzalamadı. Maaş konusunda taraflar henüz el sıkışmasa da bir problem yaşanmayacağını ve Beşiktaş’ın Sergen Yalçın ile yola devam edeceğini düşünüyorum. Bu açından bakıldığında en rahat takım Beşiktaş gibi görünüyor.

Transferler de Bekliyor

Üç büyük takımın da kadrosunda, kiralık olarak katılan veya kiralık olarak başka takımlara gönderilen oyuncular mevcuttu. Eksik bölgelerin takviye edilmesi, kiralık oyuncuların durumunun netleştirilmesi, gönderilecek oyuncularla anlaşılması gibi konular da, teknik direktör konusunun netleşmesini bekliyor. Her sezon başında gördüğümüz takımlarımızın plansızlığı bu sezonda da göze çarpıyor.

Geçmiş Olsun Eriksen

Cuma gecesi başlayan Euro 2020’ye cumartesi oynanan Danimarka-Finlandiya maçı damga vurdu. Danimarkalı Christian Eriksen’in ilk yarının son dakikalarında yere yığılması ve birkaç dakikalığına kalbinin durması, hiçbir şeyin insan hayatından önemli olmadığını bizlere bir kez daha hatırlattı. Inter ile şampiyonluk yaşayan Eriksen, kendi ülkesinde başladığı turnuvada belki de şampiyonluk hayal ediyordu. Danimarka Milli Takımı oyuncularının Eriksen’in etrafını sarması, kaptan Simon Kjaer’in ve kaleci Kasper Schmeichel’ın müdahaleleri akılda kalan diğer noktalar olacak. Doktorların sahadaki müdahalesi ile hayata dönen, sonrasında da hastanedeki odasının camından ayakta görüntü veren Danimarkalı oyuncuya geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel