22 Ekim 2021 Cuma 13:11
Op Dr Mücteba Gündüz

´153´ Beyaz Masa´yı arayın

Tilda LEVİ Köşe Yazısı
23 Haziran 2021 Çarşamba

Geçen hafta Büyükada eski fayton durağında, kavurucu güneşin altında uzayıp giden ve gelmek bilmeyen taksi kuyruğunda, yaşını almış vatandaşlar başta olmak üzere, hayli sıkıntı yaşandığını belirtmiştim.

Yetkililer, taksi sayısının arttırılacağı sözünü verdilerse de haziranı bitirip temmuza gireceğimiz şu günlerde hâlâ bir gelişme yok. Sorunları ötelemek Ada yaşamının bir parçası olmamalı.

***

Birkaç gün sonra vapurdan indiğimde, gökler boşalıyordu. Giderek hızlanan yağmurda, bir an önce otobüs ya da taksi bulma hayaliyle İETT durağına doğru hızlandım. Alan yine bomboş… Uzayıp giden kuyrukta şemsiyeler birbirine çarpıyor, insanlar daha da ıslanıyordu.

O sırada Nizam istikametine gidecek olan, iki yanı açık bir otobüs kalkış saatini beklemeye başladı. Halimizi gören şoför, “Gelin, istediğiniz yere bırakayım” diye seslenince koşar adım araca bindik. “Postacı kapıyı iki kere çalar” sözü o gün için geçerli değildi. Koltuklar sırılsıklam, su birikintileri sağdan sola gidip geliyor… Oturmak mümkün değil. Sonunda, öndeki demirlere sıkıca tutunarak, varacağımız yere kadar ayakta gittik.

Yine de aklınızda olsun, telefonla taksi çağırmak istiyorsanız, doğru numara, 0 (552) 767 86 89’dur. “Nereden olsa bulurduk” demeyin. Zira ‘yetkili kişiler’den aldığım numarayı çevirdiğimde karşıma Kınalıada çıktı. Nezaketle Büyükada’nınkini verdiler. Aradım; bu kez Heybeli yanıt verdi…

Hem doğru numarayı çevirip, hem de boş taksi bulursanız, o gün bir piyango bileti almanızı öneririm.

***

Ada İETT otobüslerinde basamak yok. Çoğu insan inip binmekte zorlanıyor. Geçtiğimiz yaz durumu Belediye’ye defalarca bildirdik. Önümüzdeki sene (bu yaz) için alınacak yeni otobüslerde böyle bir sorun yaşanmayacağını söylediler.

‘Bekledim de gelmedin…’ şarkısı yüksek sesle söylenmeye devam ediyor. Yeni otobüs gelmedi ve insanlarımız güçlük çekmeye devam ediyor.

***

Şoförlerle sıkıntıları paylaştığımızda, ‘Dilimizde tüy bitti iletmekten, kaale alınmıyor. 153 ‘Beyaz Masa’yı arayıp sorunlarınızı anlatın’ yanıtını alıyoruz. Çok mantıklı; Beyaz Masa, uyarıları dikkate alıp, daha hızlı çözüm getiren bir mercii. HES kodunuzu ezbere bilmiyorsanız, önceden hazırlıklı olun, çünkü hemen soruyorlar.

“Adalı değilim, beni ilgilendirmiyor” şeklinde düşünmeyin. Bugün bizim, yarın sizin bir sorununuz olabilir. Tepki vermeyince, etki de olmuyor. Ciddiye alınmanın gerekliliğini hissettirmek en doğal hak. Herkes bir kez 153’ü ararsa Ada’nın ulaşım sorununu düzeltmek için bir sonuca erişilebilir.

***

Çocuklar küçükken, her kar serpiştirdiğinde, Milli Eğitim Bakanı, televizyona çıkar, “Önlemlerimizi aldık. Eğitime ara verilmeyecek” dese de artık herkes tersinin yaşanacağını öğrenmişti. Nitekim ertesi gün öğle saatlerinde, “Okullar belirsiz bir süre için tatil edildi” anonsu yapılırdı. Çocuklar sefil olur, çalışan ebeveynler sıkıntı yaşardı.

Benzetme gibi olmasın, Adalar’da belli bir konu için çalıştay, konsey ve bitmeyen toplantılar düzenlendiğinde, olayın çözüme ulaşmayacağını, yaşanmış deneyimlerden biliyoruz.

21 Haziran’da deniz otobüsleri seferlerinin başlayacağı, özellikle her gün işe gidip gelenler için bir haber.

Sevincimi turnikeden geçip, Kabataş’a gideceğim güne sakladım. Artık özel sektör işletmesi olan deniz otobüsleri geçen yıl kâr edemedikleri için seferden kaldırılmıştı.

Bu sene de yüzde elli kapasite ile hizmet vermek istememeleri çok doğal. İkna edebilmek için yapılan o kadar çalışmaya yazık oldu.

Yine de açık kapı bırakalım. Bugünlerde değişim çok hızlı yaşanabiliyor.
Sağlıkla kalın.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR